Пробиотиците и тяхното значение

Пробиотиците и тяхното значение

Тренировка за уморени очи

Тренировка за уморени очи

Очите се управляват от 6 мускула, които се съкращават средно 100 пъти на ден. При тежка работа те се пренапрягат. За да ги отпуснете, може да направите следните прости упражнения ...

Боровинките лекуват и тонизират

Боровинките лекуват и тонизират

Само половин чаша черни боровинки на ден дават невероятен тонус на организма. ...

Тези бактерии в организма на човека са по-известни като микрофлора. Множество фактори обаче, сред които са употребата на антибиотици, различните болести и стресът, застрашават състава и устойчивостта на микрофлората. В резултат на това полезните за организма сапрофитни бактерии могат да изчезнат, което позволява на потенциално вредните видове бактерии и гъбички да се размножат и да влошат здравето. Приемането на хранителни добавки с пробиотици спомага за възстановяването на нормална чревна флора.

Имунната система

Имунната система на човека е предназначена да го защитава от инвазията на болестотворните микроорганизми,като по този начин предотвратява възникването на инфекциозни заболявания. Тя е устроена така, че да се поддържа в равновесие и да не позволява на агресорите, идващи отвън, да я отслабят. Не е изключено обаче, когато този баланс се наруши, да настъпи състояние, при което имунната система да атакува собствените си клетки, вместо клетките на агресора. Това са т. нар. автоимунни състояния, водещи до тежки органични увреждания. Имунната система е в основата на съхраняването на здравето на всеки индивид. Ето защо факторите, които стимулират или потискат имунитета, са от изключително важно значение и са на вниманието на изследователите от цял свят.

Антигените са всички вируси, бактерии, паразити и злокачествено изродени клетки

Те активират клетките на имунната система, в отговор на което се образуват антитела - с цел да противодействат на антигените. Всъщност антителата представляват белтъчни молекули, наречени още имуноглобулини. Най-важните клетки на имунната система са лимфоцитите, които са два вида - В и Т-клетки, натоварени със строго определени функции. Имунните клетки се произвеждат от костния мозък, тимуса, далака и лимфните възли. Освен специфичните функции на лимфоцитите, съществуват и неспецифични имунни механизми, които включват фагоцитите (макрофагите и неутрофилите). Те директно нападат и унищожават болестотворните микроорганизми. Това са т. нар. клетки-убийци, които имат задачата да убиват всякакъв вид бактерии, вируси и ракови клетки в организма. Но тези клетки-убийци понякога не са в състояние да се преборят с всички нашественици и особено със злокачествените клетки, които периодично се възпроизвеждат. В помощ на имунната система се явяват друг тип клетки - т. нар. туморонекротизиращи клетки, които задействат програмите за тотално унищожение на туморните клетки.

Храните и начинът на хранене оказват съществено влияние

Научно е доказано, че изходът от много заболявания, свързани с имунитета, зависи от редица фактори, един от които е режимът на хранене. Тези фактори играят специална роля в производството на имунни клетки. Начинът на хранене е от решаващо значение за здравето, особено при децата и старите хора. Установено е, че недохранването - недостатъчното приемане на белтъчини, въглехидрати и мазнини, е предпоставка за отслабване на имунитета. Неблагоприятен фактор за здравето е и консумацията на големи количества мазнини и въглехидрати. Защото високият енергиен прием разстройва реакцията на лимфоцитите, а високото съдържание на мазнини в храните потиска функцията на Т-лимфоцитите.

Храните, които стимулират имунната система, включват белтъчини, минерали и поливитамини, както и каротиноиди, флавоноиди, сапонини, сесквитерпени, включително млечнокисели бактерии. Изключително богати на белтъчини са месото, яйцата, рибата, бобовите растения, млечните продукти.

Полиненаситените мастни киселини, чийто източник са растителните мазнини и рибата, спомагат за производството на някои хормони (простагландини, левкотриени и др). Освен изброените важни съставки на хранителните продукти, от значение са витамините и минералите. Недостигът на витамините А, Е, С, Д, В, както и на минералите цинк, селен и желязо отслабва имунитета.
Изключително полезни за стимулиране на имунната система са зеленчуците и плодовете с червен и жълт цвят, тъй като са богати на каротиноиди: моркови, домати, червено цвекло, касис, праскови, пъпеши, тикви, червено грозде, ягоди, къпини, боровинки. Много важно е в менюто ни често да присъстват червени и зелени чушки, спанак, коприва, лапад, киселец, салати, зелен лук, чесън, портокали, лимони, грейпфрути, броколи, брюкселско зеле, магданоз, целина и други. Изключително полезно е да се пие сок от лимон, портокал, киви, грейпфрут, защото е богат на витамин С, известен като мощен антиоксидант. Чесънът, лукът и празът пък съдържат сулфиди, които стимулират производството на антитела, спират растежа на микроорганизмите и потискат възпалителните процеси в човешкото тяло.

Зърнените и бобовите храни (царевица, леща, боб, грах, соя, жито, овесени ядки), тиквеното семе, слънчогледовите семки са също богати на белтъчини, като съдържат едновременно микроелементи, витамини и флавоноиди.

Пробиотиците, съдържащи се в киселомлечните бактерии, стимулират ефективно имунната система. Ето защо киселото мляко намалява алергичните реакции. Пробиотиците се характеризират и със специфичното си антибактериално действие, като повлияват благоприятно стомашно-чревните инфекции. 

От всичко, казано дотук, става видно, че имунната система на човека е много сложен механизъм, в чието поддържане на едно динамично ниво вземат участие множество фактори. Един от основните фактори в това отношение е режимът на храненето.

Недостигът на белтъчини, въглехидрати, мазнини, микроеле-менти и витамини води до отслабване на защитните ни сили.Прекалено високият енергиен прием също е неблагоприятен фактор за здравето. Плодовете и зеленчуците с червен, жълт и зелен цвят са изключително полезни за стимулиране на имунната система. Млечните продукти са отличен доставчик на белтъчини, които са важни за добрия имунитет.

Съвети за храненето през зимата

Съвети за храненето през зимата

През есента и зимата е важно приемът на белтъчини да бъде повишен ...

Елдата сваля излишни килограми и разкрасява

Елдата сваля излишни килограми и разкрасява

Елдата е кафяво зрънце с формата на ръбест лешник и големината на леща. ...

Лечебното действие на сладкият корен

Лечебното действие на сладкият корен

Лечебното растение притежава естрогенно, противовирусно и антибактериално действие, кортикостероидна, антиалергична и противотуморна активност. ...

Заредете се със здраве от... чинията

Заредете се със здраве от... чинията

Класически пример за естествена, органична храна, са житните зародиши заедно със стеблата. ...

Разнообразие от плодове и зеленчуци е много важно

Разнообразие от плодове и зеленчуци е много важно

От правилното съчетаване на хранителните продукти зависи пълноценното им усвояване всеки плод или зеленчук си иска своята компания. ...

Как да изберем слънчеви очила

Как да изберем слънчеви очила

Основното предназначение на този аксесоар е да защити очите ни от вредните ултравиолетови лъчи на слънцето. Ако не притежава такива качества ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести