Проблем с преяждане
Kалендарът занапред е пълен с празници, което означава начало на един гастрономически маратон. Българинът обича трапезата му да е пълна и на нея да има от пиле мляко. ...
Изварата укрепва костите и поддържа младостта
Най-ценната съставка на изварата е калцият, микроелемент, който е нужен на всички - и на подрастващите, и на възрастните, тъй като от него зависи здравината на костите. ...
На базата на ароматните цветове съвременната медицина създава полезни хранителни добавки
Pозовото масло е продукт, който се получава чрез двойна дестилация на ароматни цветове от различни видове рози - Rosa damascena, semper- virens, moschata, centifolia и други. Традицията на отглеждането на рози за получаване на розово масло започва в Индия и Египет. Още по времето на фараона Рамзес II с него са балсамирали мумиите, а Клеопатра използвала козметични средства, получени от маслодайна роза. Древногръцкият хроникьор Тео- фраст споменава за рози, пренесени от Персия при походите на Александър Македонски, като връщащите се оттам войници вероятно са ги донесли на Балканския полуостров. Това се потвърждава и от древногръцкия историк Плиний Млади, който описва в своята книга "Естествена история" 12 вида рози, като им дава наименования според географския произход. Един от тях нарекъл "Тракийска роза". Това свидетелства, че в Тракия от I до IV век вече се отглеждали рози, което се потвърждава и от стенописите в гробница край гр. Хисаря.
Търговията с розово масло в Европа започва през XVI век. Първите розови насаждения с промишлена цел по нашите земи се появяват през XVII век около Одрин. А в пределите на днешна България в началото на XVIII век между Казанлък, Карлово и Стрелча се оформя прочутата в цял свят Розова долина. В поречието на Тунджа розата намира най-подходящите условия за отглеждане, а качеството на добиваното масло е изключително високо. То става най-голямото богатство за хората от долината. Един килограм от него се е съизмервал със стойността на златото. За добиването на 1 кг розово масло са необходими 3-3,5 тона червени или 5-6 тона бели цветове от маслодайна роза.
В розовото масло се съдържат около 300 различни вещества. В състава му влизат: фенилетилов алкохол до 60%, гераниол 30-40%, цитронелол 24-37%, нонилов алдехид до 0,5%, нерол 5-10%, евгенол, линалол, цитрол, фарнезол и др. То се използва не само в парфюмерията и козметиката на най-реномираните парфюмерийни фирми, а и в медицината. Рецептите на таджикския лекар Авицена с розово масло се използват в продължение на 600 години до днес в цял свят. Съвременните изследвания още веднъж доказват позитивния ефект на розовото масло върху здравето.