Захарният диабет - предпазете се с физическа активност от диабет тип 2

Захарният диабет - предпазете се с физическа активност от диабет тип 2

Съвременни методи за избавяне от целулита

Съвременни методи за избавяне от целулита

Целулитът е невъзпалително естетично нарушение на кожната повърхност. То възниква в резултат на структурни промени в подкожната мастна тъкан (хиподерма) и на нарушение в микро ...

Махмурлук

Махмурлук

Изследователят Ричард Матис и неговият екип от Калифорнийския университет създадоха прибор, с чиято помощ човек може да си спести главоболието след употребата на алкохол. ...

Захарният диабет е сред водещите по разпространение заболявания - в света има 246 млн. души с тази диагноза. Още по-тревожно е, че честотата на диагностицираните случаи непрестанно расте - годишно с около 7 млн. нови болни в целия свят. През последните 10-15 г. тя нараства стремително и се превръща вече в епидемия. Годишно отнема над 3 млн. живота, като главна причина са сърдечно-съдовите заболявания и напредналите бъбречни усложнения. Можем ли да избягаме от този "сериен" убиец и как?

Първото и главно условие е: промяна в стила ни на живот! Най-новите големи международни изследвания доказват, че профилактиката на захарния диабет не само е възможна, необходима и достижима цел, но и не изисква големи инвестиции. Проучвания в САЩ, Китай, Финландия и др. доказват, че с диета и физическа активност рискът от захарен диабет тип 2 може да се намали с 58%. И забележете: загубата на тегло чрез физическа активност и диета дава по-добри резултати от лечението с медикаменти.

Захарният диабет се разделя основно на два типа. Тип едно (т. нар. младежки или юношески) е автоимунен (организмът разрушава собствената задстомашна жлеза) и за съжаление не може да се профилактира успешно. При него наследствеността има слабо участие. Ако човек е болен от първи тип захарен диабет, вероятността детето му да заболее е между 5% и 10%. "Виновниците" са редица вируси или различни вещества от храната, които отключват автоимунната реакция. Този тип диабет се лекува само с инсулин. Разбира се, в съчетание с диета и физическа активност.

От втория тип захарен диабет страдат 90% от диабетиците. Това е т. нар. възрастов или старчески диабет, при който голяма роля играе наследственото предразположение. Ако единият от родителите е със захарен диабет тип 2, вероятността за детето е между 90% и 100%. Към наследствеността се добавят затлъстяването и заседналият живот. Идеалната европейска мярка на талията от гледна точка на доброто здраве е 80 см за жените и 94 за мъжете. Ако талията надхвърля тези граници и имаме родител с диабет или предишно повишаване на кръвната захар, или хипертония и промяна на мастите в кръвта, човек задължително трябва да си изследва кръвната захар сутрин на гладно.

Това са показанията за ранен скрининг. Ако сутрин на гладно кръвната захар е под 5.6, можем да приемем, че няма голяма вероятност за наличие на захарен диабет. Но не е изключено! И тогава следва т. нар. обременяване с глюкоза, което може да направят общопрактикуващият лекар или ендокринологът. Идеята в целия свят е хората след 40-годишна възраст или с посочените рискови фактори редовно да си следят кръвната захар - поне веднъж годишно, защото захарният диабет тип 2 е заболяване, което се развива, и то към по-лошо.

Ако в началото е възможно с диета, физическа активност и една таблетка да се поддържа добър контрол, след 2-3-4 години се налага да се пият 2 вида таблетки, а средно между 7-ата и 10-ата година от откриването се налага добавка от поне една инжекция инсулин. Колкото по-рано се открие диабетът, толкова по-дълго може да се остане на таблетки. Ако някой живее дълго време с кръвна захар средно над 8, вероятността да остане на таблетки е по-малко от 5 години. Затова специалистите настояват за ранна диагноза. Освен това във времето, в което захарта е висока, невидимо се увреждат съдовите стени и една четвърт от диабетиците получават инфаркти (и то т. нар. "тихи" инфаркти, които протичат без болка), а много често и инсулти. При диабетиците специфичната болка при инфаркта на миокарда може и да отсъства, а да има само прилошаване, гадене, изпотяване, евентуална промяна в сърдечния ритъм, задушаване.

На всеки диабетик, който има сериозна криза, би трябвало да се направи електрокардиограма за изключване на инфаркт. Важно е всички да осъзнаят, че медицината е силна, когато болестта е слаба. Когато болестта напредне и има усложнения, ние не можем да се борим ефективно с нея, можем само да я ограничаваме и забавяме.

Има ли пълно излекуване от захарен диабет? Ако телесното тегло е било много високо, човекът е бил много пълен и отслабне с 20-30 кг. Най-важното, което трябва да знаят всички хора е: да не се прекалява с мазнините и с общия обем на храната, да поддържаме талията в посочените граници, да ходим пеша и да избягваме асансьорите. Едно изкачване до 15-ия етаж позволява да се хапнат допълнително 50 ккал, защото се равнява на 5-6 минути въртене на велосипед (велоергометър). Значи, ако е лаком, човек трябва просто повече да се движи. Поне 4-5 пъти седмично 30-40 минути физическа активност с изпотяване и пулс 100-110!

И другото: веднага след като се открие диабет, се започва с физическа активност, диета и препарат от групата на метформина. Критерият, който показва дали диабетът е добре контролиран, се нарича гликиран хемоглобин (хемоглобин А1С), който би трябвало да се измерва на всеки 3 месеца, но в практиката това се прави обикновено два пъти в годината. Той отразява средните нива на кръвната захар през последните 2-3 месеца и е много по-точен от кръвнозахарните профили, които се провеждат еднократно и отразяват един- единствен ден. Гликиран хемоглобин и кръвна захар сутрин на гладно са достатъчни.

И още нещо задължително: едновременно с диабета трябва да се лекуват артериалната хипертония (кръвното налягане трябва да е под 130 на 80, а не 140 на 90!) повишените мазнини (холестерол и триглицериди) с подходящи лекарства. Половината от ослепяванията в днешно време се дължат на диабетна ретинопатия, една четвърт от хемодиализираните са диабетици, една четвърт от ампутациите на крайници са при болни от захарен диабет. И затова повикът е: да променим диабета сега! Така ще спестим мъки и финансови средства в бъдеще.

Ако се придържа към посочените препоръки, човек може да удължи живота си с 10-15 години и да подобри качеството му, защото не е едно и също как живееш - със или без инфаркт, със или без инсулт и пр. Когато диабетът не се лекува, в рамките на 10 години може да има сериозни усложнения (инсулт или инфаркт), в рамките на 15 г. нещата да изглеждат много сериозни. Ако се лекува, изтегляме вероятността за тези събития с 5-10 години във времето.

Млякото отнема лечебнитe свойства на чая

Млякото отнема лечебнитe свойства на чая

Отдавна се знае, че чаят играе важна роля в профилактиката на сърдечно-съдовите и онкологични заболявания. Но всичките полезни качества на напитката се изгубват, ако в нея се добави мляко ...

Яжте бавно и ще се заситите с по-малко

Яжте бавно и ще се заситите с по-малко

Дъвчете старателно богатите на въглехидрати продукти - ензимите за тяхното смилане са в слюнката ...

Хрупайте зеле за форма и здраве

Хрупайте зеле за форма и здраве

Витамин С в зелето е толкова, колкото и в цитрусовите плодове, това го прави особено ценно за повишаване на имунитета. ...

Шипковият чай подсилва имунитета

Шипковият чай подсилва имунитета

Шипковият храст е широко разпространен у нас. Цъфти от май до юли, а плодовете му узряват през есента. ...

Как се справятe с махмурлука след празниците?

Как се справятe с махмурлука след празниците?

Предстои цяла седмица празници. За съжаление, след като сме поливали вкусните ястия на трапезата с повечко алкохол, неизбежно се появява махмурлукът. ...

Хапнете по празниците сито, но разумно

Хапнете по празниците сито, но разумно

Българинът като християнин най-стриктно спазва онези празници, които са свързани с трапеза и обилно хранене. Коледа не прави изключение, а след нея идва и Нова година. В съзнанието на повечето от нас и двата празника се свързват предимно с богата тра ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести