Полезните храни и влиянието им върху здравето
Растенията, които служат за храна, могат да преодолеят симптомите на умора поради съдържанието на енергетични компоненти, като белтъчини, въглехидрати, мазнини, аминокиселини, микроелементи и др. ...
Кой е идеалният подарък за детето?
Психолози твърдят, че ултрамодерната електроника не е подходяща за развитието на подрастващите. Те трябва да диктуват правилата на играта, а не обратното. ...
Захарният диабет е сред водещите по разпространение заболявания - в света има 246 млн. души с тази диагноза. Още по-тревожно е, че честотата на диагностицираните случаи непрестанно расте - годишно с около 7 млн. нови болни в целия свят. През последните 10-15 г. тя нараства стремително и се превръща вече в епидемия. Годишно отнема над 3 млн. живота, като главна причина са сърдечно-съдовите заболявания и напредналите бъбречни усложнения. Можем ли да избягаме от този "сериен" убиец и как?
Първото и главно условие е: промяна в стила ни на живот! Най-новите големи международни изследвания доказват, че профилактиката на захарния диабет не само е възможна, необходима и достижима цел, но и не изисква големи инвестиции. Проучвания в САЩ, Китай, Финландия и др. доказват, че с диета и физическа активност рискът от захарен диабет тип 2 може да се намали с 58%. И забележете: загубата на тегло чрез физическа активност и диета дава по-добри резултати от лечението с медикаменти.
Захарният диабет се разделя основно на два типа. Тип едно (т. нар. младежки или юношески) е автоимунен (организмът разрушава собствената задстомашна жлеза) и за съжаление не може да се профилактира успешно. При него наследствеността има слабо участие. Ако човек е болен от първи тип захарен диабет, вероятността детето му да заболее е между 5% и 10%. "Виновниците" са редица вируси или различни вещества от храната, които отключват автоимунната реакция. Този тип диабет се лекува само с инсулин. Разбира се, в съчетание с диета и физическа активност.
От втория тип захарен диабет страдат 90% от диабетиците. Това е т. нар. възрастов или старчески диабет, при който голяма роля играе наследственото предразположение. Ако единият от родителите е със захарен диабет тип 2, вероятността за детето е между 90% и 100%. Към наследствеността се добавят затлъстяването и заседналият живот. Идеалната европейска мярка на талията от гледна точка на доброто здраве е 80 см за жените и 94 за мъжете. Ако талията надхвърля тези граници и имаме родител с диабет или предишно повишаване на кръвната захар, или хипертония и промяна на мастите в кръвта, човек задължително трябва да си изследва кръвната захар сутрин на гладно.
Това са показанията за ранен скрининг. Ако сутрин на гладно кръвната захар е под 5.6, можем да приемем, че няма голяма вероятност за наличие на захарен диабет. Но не е изключено! И тогава следва т. нар. обременяване с глюкоза, което може да направят общопрактикуващият лекар или ендокринологът. Идеята в целия свят е хората след 40-годишна възраст или с посочените рискови фактори редовно да си следят кръвната захар - поне веднъж годишно, защото захарният диабет тип 2 е заболяване, което се развива, и то към по-лошо.
Ако в началото е възможно с диета, физическа активност и една таблетка да се поддържа добър контрол, след 2-3-4 години се налага да се пият 2 вида таблетки, а средно между 7-ата и 10-ата година от откриването се налага добавка от поне една инжекция инсулин. Колкото по-рано се открие диабетът, толкова по-дълго може да се остане на таблетки. Ако някой живее дълго време с кръвна захар средно над 8, вероятността да остане на таблетки е по-малко от 5 години. Затова специалистите настояват за ранна диагноза. Освен това във времето, в което захарта е висока, невидимо се увреждат съдовите стени и една четвърт от диабетиците получават инфаркти (и то т. нар. "тихи" инфаркти, които протичат без болка), а много често и инсулти. При диабетиците специфичната болка при инфаркта на миокарда може и да отсъства, а да има само прилошаване, гадене, изпотяване, евентуална промяна в сърдечния ритъм, задушаване.
На всеки диабетик, който има сериозна криза, би трябвало да се направи електрокардиограма за изключване на инфаркт. Важно е всички да осъзнаят, че медицината е силна, когато болестта е слаба. Когато болестта напредне и има усложнения, ние не можем да се борим ефективно с нея, можем само да я ограничаваме и забавяме.
Има ли пълно излекуване от захарен диабет? Ако телесното тегло е било много високо, човекът е бил много пълен и отслабне с 20-30 кг. Най-важното, което трябва да знаят всички хора е: да не се прекалява с мазнините и с общия обем на храната, да поддържаме талията в посочените граници, да ходим пеша и да избягваме асансьорите. Едно изкачване до 15-ия етаж позволява да се хапнат допълнително 50 ккал, защото се равнява на 5-6 минути въртене на велосипед (велоергометър). Значи, ако е лаком, човек трябва просто повече да се движи. Поне 4-5 пъти седмично 30-40 минути физическа активност с изпотяване и пулс 100-110!
И другото: веднага след като се открие диабет, се започва с физическа активност, диета и препарат от групата на метформина. Критерият, който показва дали диабетът е добре контролиран, се нарича гликиран хемоглобин (хемоглобин А1С), който би трябвало да се измерва на всеки 3 месеца, но в практиката това се прави обикновено два пъти в годината. Той отразява средните нива на кръвната захар през последните 2-3 месеца и е много по-точен от кръвнозахарните профили, които се провеждат еднократно и отразяват един- единствен ден. Гликиран хемоглобин и кръвна захар сутрин на гладно са достатъчни.
И още нещо задължително: едновременно с диабета трябва да се лекуват артериалната хипертония (кръвното налягане трябва да е под 130 на 80, а не 140 на 90!) повишените мазнини (холестерол и триглицериди) с подходящи лекарства. Половината от ослепяванията в днешно време се дължат на диабетна ретинопатия, една четвърт от хемодиализираните са диабетици, една четвърт от ампутациите на крайници са при болни от захарен диабет. И затова повикът е: да променим диабета сега! Така ще спестим мъки и финансови средства в бъдеще.
Ако се придържа към посочените препоръки, човек може да удължи живота си с 10-15 години и да подобри качеството му, защото не е едно и също как живееш - със или без инфаркт, със или без инсулт и пр. Когато диабетът не се лекува, в рамките на 10 години може да има сериозни усложнения (инсулт или инфаркт), в рамките на 15 г. нещата да изглеждат много сериозни. Ако се лекува, изтегляме вероятността за тези събития с 5-10 години във времето.