Kвантовата терапия e нов лечебен метод
Чрез квантовата терапия се задействат скритите възстановителни възможности на организма и се активират защитните му механизми срещу различни заболявания ...
Радиацията при обработка на храните
Дискусиите, които възникват, са във връзка с евентуалните разпадни продукти при обработка на богати на мазнини храни, с количеството на т.нар. свободни радикали. ...
Здравословното хранене е начин за профилактика на заболявания чрез подходящи промени в менюто и в начина на живот, като се избягва употребата на вещества от синтетичен произход. Основните принципи на тази профилактика са: в менюто ни да преобладава вегетарианска храна с преимущество на сурови плодове и зеленчуци; поемане на достатъчно количество вода (от 4-8 чаши дневно), като се избягва пиенето. Органичните (екологично чисти) храни са най-здравословни. Те се произвеждат без изкуствени торове и стимулатори на растежа, не съдържат тежки метали, синтетични пестициди и консерванти.
Обществеността трябва да се противопостави на генно модифицираните храни и да защити органичните храни. Защото, веднъж разпространен, този модел на възпроизвеждане на храните става неконтролируем и с необратими последици. А потенциалните рискове за здравето ни са големи и непредвидими.
Органичните храни осигуряват всичките необходими вещества на организма. Класически пример за естествена, органична храна са житните зародиши заедно със стеблата, които съдържат максимални количества нутриенти, витамините А, В-комплекс, С, Е, ензими, фибри, протеини, аминокиселини, както и микроелементите калций, магнезий, желязо, натрий, калий, манган, цинк, фосфор, сяра и други.
Класически пример за естествена, органична храна, са житните зародиши заедно със стеблата. В менюто ни трябва да има достатчно протеини, витамини, микроелементи, фибри и вода.
Основен градивен елемент за всяка жива клетка са протеините.
Те са необходими за регенерацията на клетките, за тяхната защитна функция срещу вируси и бактерии. Протеините от растителен произход (от пресните плодове и зеленчуци и от ядките) са много по-полезни в сравнение с животинските (от месото, рибата, яйцата).
На второ място по значимост за организма са витамините.
Най-съществено значение от тях имат А, В-комплекс, витамин С, витамин Е - заради антиоксидантните им свойства.
На трето място се нареждат микроелементите.
Те не могат да бъдат заменени с нищо друго, още повече че в организма не се изграждат микроелементи. Организмът се нуждае от калций, който участва в изграждането на костите, зъбите, нервите и така подпомага жизненоважни функции. Желязото е изключително важно за производството на хемопоезата (хемоглобин и еритроцити). Недостигът му води до анемия, особено по време на бременност и кърмене. Магнезият поддържа работата на сърцето и нервната система, контролира нивата на холестерола и възпрепятства формирането на конкременти в бъбреците. Цинкът е мощен антиоксидант и контролира функциите на жизненоважни органи и жлези с вътрешна секреция и кожните придатъци. Селенът, също антиоксидант, в минимални количества оказва въздействие върху синтеза на щитовидните хормони, хемопоезата, сърдечната мускулатура, предпазва увреждането на ДНК, активира клетъчните елементи на имунната система. Натрият поддържа водно-електролитния баланс в организма и улеснява протичането на нервните импулси. Калият играе роля за поддържане на рН в организма, на сърдечния тонус, на нервната система и кръвното налягане.
Структурата на хлорофила в зелените части на растенията е почти идентична със структурата на хемоглобина в кръвта на животните и човека. Хлорофилът има мощно антибактериално и антисептично действие. Изключително полезен е за болните от бронхиална астма, язвена болест, анемия, интоксикация, гнилостни процеси и др. Съвсем отскоро е доказано лъчепротективното му действие. Затова е много подходящ при болни, провеждащи химиотерапия или лъчетерапия.
Липсата на фибри в храната е една от причините за възникването на много заболявания. Растителните фибри не подлежат на храносмилане. Те не произвеждат енергия, обаче играят изключително важна роля в профилактиката на различни заболявания. Фибрите помагат за разграждането на захарта в кръвта, регулират нейното ниво и са особено полезни за диабетици. Едновременно с това те увеличават екскрецията на холестерола, като понижават нивото му в плазмата и предотвратяват натрупването му в съдовата стена. Фибрите предпазват организма и от образуването на жлъчни конкременти. Те увеличават обема на хранителното съдържимо в червата, усилват чревната перисталтика и са отлично средство срещу хронична обстипация (запек). Фибрите ускоряват и елиминацията на токсините от организма. Те притежават и друго много важно свойство: спомагат за предотвратяването на злокачествено израждане на лигавицата на дебелото черво в тумори, отстраняват болестотворните бактерии в дебелото черво, като подпомагат сапрофитните (полезните) бактерии.