Сарсапарилата почиства организма от токсините

Сарсапарилата почиства организма от токсините

Шипката помага на имунната система

Шипката помага на имунната система

Шипката е братовчедка на розата и носи заслужено титлата "царицата на билките". Плодовете на шипката са в пъти по-богати на витамин С от червените домати и лимоните и около 300 пъти в сравнение с ябълките. ...

Лечение и полезни вещества на морските водорасли

Лечение и полезни вещества на морските водорасли

Във водораслите се съчетават целебни растителни съставки и абсорбирани от морската вода полезни вещества ...

Cарсапарилата е тропическо растение, чиито корени се използват за медицински цели. Те съдържат ценни биологично активни вещества: стероидни сапонини, смилсапонин и сарсапонин, сарсапарилозид, както и агликоните сарсасапогонин, смилагенин и полинастанол, етерично масло, смоли и др.

Фармакологични свойства. Изследванията показват, че екстракти от растението са в състояние да свързват и извличат от храносмилателния тракт ендотоксините, представляващи съставна част на бактериалната клетка, които се абсорбират от лигавицата на червата.

При нормални условия черният дроб, представляващ филтър, елиминира тези отпадни продукти от обмяната на бактериите, преди да навлязат в кръвообращението. Когато обаче е нарушена функцията на черния дроб, органът не е в състояние да обезвреди ендотоксините и те попадат в кръвообращението. Това причинява обща интоксикация (отравяне) или, ако все пак организмът ограничи този процес, в най-добрия случай се развиват възпалителни процеси от типа на инфект-артрита, подаграта, псориазиса.

Установено е, че болните от псориазис имат повишени стойности на ендотоксини в кръвта. Когато на такива пациенти се приложат препарати от сарсапарила, се констатира рязко подобрение в състоянието им, което корелира със значимо понижение и на ендотоксините в кръвта. Терапевтичното въздействие само при неколкократно приложение на сарсапарила е довело до оздравяването на 62% от лекуваните болни. Този ефект на сарсапарилата и способността Напоследък се появиха съобщения, че екстракти от сарсапарилата оказват цитотоксично действие върху експериментални тумори у животни. Проведените предварителни изпитвания върху болни с рак на млечната жлеза с препарати от сарсапарила показват, че тя потиска развитието на туморите приблизително в 70% от болните. Изследванията в тази насока продължават, за да се изясни механизмът на действие на екстрактите от сарсапарилата.

Клинично приложение. Като се изхожда от биологично активните вещества, съдържащи се в сарсапарилата, най-честата От друга страна, стероидоподобните субстанции, съдържащи се в сарсапарилата, упражняват анаболни ефекти и по такъв начин действат не само като тоникум, но увеличават и мускулната маса. Смята се, че сарсапарилата играе роля и като "сексуален обновител". Дори в това отношение има създадени фармацевтични препарати, но практиката не е потвърдила тяхната ефективност, въпреки че някои лаборатории са успели да получат полусинтетичен продукт, наподобяващ тестостерон. Екстракти от сарсапарилата са изпробвани при рак на млечната жлеза с необикновен резултат. Може би по-нататъшните изследвания ще ни дадат по-категорични резултати.

Сарсапарилата практически е нетоксична, което ще рече, че тя може да се приема продължително време, без да причини нежелани странични явления. Дневната доза е от порядъка на 4-12 мл течен екстракт или 250 мг сух екстракт. Като запарка може да се приема по 150 мл 2-3 пъти на ден, преди хранене, в продължение на 6-8 седмици.

Домашни "илачи" гонят въшките

Домашни "илачи" гонят въшките

Въшката е безкрило насекомо и паразит за човека. И мъжкият, и женският екземпляр се хранят единствено с кръв, като си я набавят чрез смукане. Продължителността на едно смукане е относителна - може да трае 20-40-70 минути. ...

Кафето е по-полезно от плодовете?

Кафето е по-полезно от плодовете?

Да, но не повече от 1-2 чашки дневно, сочи научно изследване. ...

Билки срещу варикозната болест

Билки срещу варикозната болест

Bарикозната болест (разширени вени) е състояние, при което е налице трайно увреждане на венозната съдова мрежа. То се получава вследствие на дегенеративни изменения предимно на вените на краката, включително и лимфните съдове. ...

Сухата кожа не обича студа и горещината

Сухата кожа не обича студа и горещината

Oбикновено значимостта на диагнозата "суха кожа" се подценява. Освен че това състояние може да бъде нелицеприятно, то може да причини значително неудобство. ...

Кои храни са канцерогенни и кои ни защитават от злокачествени образувания

Кои храни са канцерогенни и кои ни защитават от злокачествени образувания

Установено е, че в 32-35% от случаите на рак може да се постигне превенция чрез промяна в храненето ...

Сок от спанак против анемия

Сок от спанак против анемия

Необходимо е да се увеличи приемът на продукти, богати на желязо -спанак, коприва, листата на цвеклото. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести