Лесни домашни рецепти за бърза помощ
Ако случайно се опарите на ютията или се докоснете до нагорещената печка, ще ви помогне лавандуловото масло. ...
Диети, памет и множествена склероза
Ако искате да се отървете от излишните килограми, добавете към диетата си най-малко по една чаша зеленчуков сок с ниско съдържание на натрий ...
След като успя да прокара ограничения за пушачите в законодателството на голям брой страни по света (наскоро и в съседна Турция), Световната здравна организация (СЗО) е решила да открие фронт и срещу любителите на чашката. Нейните експерти ще изготвят глобална стратегия за намаляване консумацията на алкохол сред младите хора, както и срещу прекомерната употреба на спиртни напитки като цяло.
"Злоупотребата с алкохол изправя общественото здравеопазване пред сериозни проблеми", изтъкват от СЗО. След тютюнопушенето и високото кръвно налягане алкохолът е третият водещ рисков фактор за развитието на сърдечно-съдови заболявания, цироза и рак на черния дроб за хората в развитите страни.
Прекаляването с него е причина за 2,3 милиона преждевременни случая на смърт годишно, което съставлява 3,7% от смъртността в световен мащаб. Консумацията на спиртни напитки е свързана с пътни инциденти, самоубийства, престъпления, насилие, безработица. Очаква се проектът на стратегията да бъде готов след две години. Нормата, препоръчана от СЗО, е 20 г твърд алкохол на ден за жените, а за мъжете - 30 г.
Дамите могат да изпиват по около половин литър бира дневно, а господата - 3/4 литър. Представителките на нежния пол, които обичат виното, не трябва да консумират повече от една чаша. За мъжете препоръчителното количество е 300 мл вино. Специалистите напомнят, че не съществува подобно нещо като напълно безвредна консумация на алкохол. Според тях е рисковано жените до пият на ден повече от 40 г алкохол, а мъжете - над 60 г.