Професионално щастие по датски
Датчаните по-добре от всички успяват да съчетават професионалните и личните си дела. ...
Шест стъпки към постигане на желанията
Психолози от Испания и САЩ предлагат шест "вълшебни" стъпки за лесно постигане на желанията. Съветите на експертите са плод на 10-годишно проучване, посветено на изкуството на убеждаването. ...
Данни на Световната здравна организация сочат, че от есенна депресия страда всеки пети жител на планетата. Това сезонно афективно разстройство е най-разпространено в северните страни. В нашите географски ширини първата причина за есенната депресия е съкращаването на светлата част от денонощието, което налага "пренавиване" на биологичния часовник с ранния залез.
Променя се и жизненият ритъм - отпуската е вече само хубав спомен, започва период на активен труд. Преходът от топло към по-хладно студено време също има значение, защото организмът изразходва повече енергия. Като правило на сезонните промени реагират хората с фина психическа нагласа, податливи на стрес, и онези, които не са напълно здрави психически и физически. Ако в последните седмица-две любимата работа е престанала да ви носи удоволствие, трудно се концентрирате, усещате невъзможност да се справите не само с елементарните си задължения, а и с каквато и да било дейност, това може да е началото на есенната депресия.
Общуването с близките хора не ви радва, без видима причина ви е тъжно, сънят ви е нарушен. В това състояние човек сякаш потъва в себе си, има ниско самочувствие, изпитва недоволство както от собствената си личност, така и въобще от живота. Депресията може да се прояви и с физически дискомфорт - намаляване на апетита или обратното - постоянен глад, желание да се хапват сладки неща. В този период, наред с простудите, могат да се изострят хронически заболявания, да възникнат болки в сърдечната област, в гърба.
Това сезонно разстройство може да варира от леко чувство на безпокойство до пълен психически срив. За тежките случаи пътят е един - да се обърнат към психиатър или психотерапевт. Но борбата за добро настроениеи тонус можем да водими сами.
Да удължим светлината на деня. Когато светлината достигне до очите и кожата ни, тя възбужда в нервните окончания импулси, които се предават до една жлеза в мозъка - епифизата. Светлината активира производството на серотонин в епифизата, наричан "хормон на щастието". И когато тя намалее, от този хормон се образувадруг - мелатонин, отговорен за съня. Недостигът на серотонин в мозъка понижава настроенето каквато е горе-долу светлината навън дории в облачен ден.
А уикендите прекарвайте на открито, най-добре сред природата. Може да посетите и солариума, но само след консултация с лекар. Намалете мазнините. По препоръка от специалист може да вземете витамини и от аптеката или да се подкрепите с природни стимулатори: чай от китайски лимон ник, отвара от шипки или настойка от елеутерокок. Силният черен чай и кафето ободряват, но не злоупотребявайте с тях.
Топли, ярки цветове. Червеното, жълтото и оранжевото повишават настроението. За това заложете на тези енергизиращи багри в гардероба си за есента изимата. Приятно общуване. Човешкият организъм има способността да се самолекува. Ще му помогнете и ако не оставате насаме с проблемите си, а търсите компанията на ведри, приятни хора и на верни приятели.
Щастието не е в парите. Повишаването на заплатата не ни прави по-щастливи, твърдят психолози от Лондонския университет. Учените са изчислили, че на човек, който живее в изолация от хората, са потребни 85 000 евро на година, за да компенсира психологическия дискомфорт от липсата на активно общуване. Защото именно то ни дава усещането за пълнота в живота.