Алкохола не решава проблеми, а създава още
Честата употреба на алкохол, при това в големи количества, може да доведе до зависимост, наричана "алкохолизъм". При оформена зависимост към алкохол той се включва в метаболизма на организма и постепенно довежда до трайни увреждания на различни ...
Изкуството подпомага и лечението, и справянето с житейските кризи
Приложението му в медицината и психотерапията отразява потребността на съвременния човек от по-естествени, комплексни начини за постигане на хармония, в които разумът и чувствата, духът и тялото играят пълноценна роля ...
Булимия нервоза представлява синдром, характеризиращ се с повтарящи се пристъпи на преяждане.
Мисълта на пациента обаче е изцяло ангажирана с контрола на телесното тегло. Това го кара да използва крайни мерки за ограничаване ефекта от погълналата храна, като предизвиква целенасочено повръщане след всяко хранене. Заболяването се среща много по-често при девойки и млади жени. Системното повръщане може да доведе до нарушения на електролитния баланс, както и до някои телесни усложнения: тетания (мускулни гърчове), епилептични гърчове, аритмия, мускулна слабост и последваща остра загуба на тегло.
За да се постави сигурна диагноза, е необходимо да са изпълнени следните условия:
Непрекъсната свръхангажираност по отношение на яденето, непреодолимо влечение към храната. Пациентът е склонен към епизоди на преяждане, като консумира голямо количество храна за кратко време.
Като опит да се противодейства на напълняването от погълнатата храна, болният използва едно или няколко от следните средства: предизвикано повръщане, злоупотреба с пургативи, редуващи се периоди на гладуване, приемане на лекарства за потискане на апетита, тироидни препарати или диуретици.
Психопатологията се изразява в болестен страх от напълняване, като пациентът си определя строго ограничено нормативно тегло, което е много под нивото на предболестното тегло.
Терминът атипична булимия нервоза се употребява за пациенти, при които отсъстват един или повече от гореизброените признаци, характерни за булимия нервоза. Независимо от това обаче е налице доста типична клинична картина. Най-често диагнозата се поставя на хора с нормално или дори надхвърлящо нормата тегло, но с типични периоди на преяждане, последвани от повръщане или приемане на пургативи.
Има случаи, в които преяждането е довело до затлъстяване. Злоупотребата с храна може да бъде реакция на стресогенни събития, като загуба на близък човек, злополуки от различно естество, хирургични операции, стресови емоционални състояния. Понякога те са последвани от "реактивно затлъстяване", но най-вече при хора, предразположени към напълняване.
Характерното при булимията целенасочено и предизвикано повръщане може да се среща и при: дисоциативни (хистерични) разстройства, хипохондрични разстройства, бременност, при която емоционалните фактори довеждат до повтарящо се гадене и повръщане.