Когато душата ни страда, започва да боледува и тялото
Човек, който винаги е нащрек в търсене на социален статус, започва да живее с представата за себе си. ...
Кога мъжа има сериозни намерения
Според учени не е трудно умната жена да разбере как мъжът вижда бъдещето на връзката ...
Мотивацията е динамично състояние на подтикване на самия себе си и/или околните към действие/я за достигане на личните цели и/или целите на групата/организацията. Но дали бихме могли да накараме някого да направи нещо, което самият той не е пожелал?
Истината е, че ние не можем да мотивираме никого да направи каквото и да било, ако самият той не го пожелае. Ето защо мотивацията не може да бъде "нещо", което правим на другите, тя е това, което те правят на самите себе си. Само личността, която искаме да мотивираме, може да го направи - ето как мотивиращият и мотивираният всеки път се оказват един и същ човек. Желанието ни да мотивираме някого се състои в създаването на определена среда/реалност, в която той самият да се мотивира към постигането на определени резултати.
Всеки, заел се с нелеката задача да "мотивира" околните, като начало би могъл да направи няколко прости неща - действия, които водят до формирането на подходящата мотивираща среда:
Ясно, точно и реалистично формулиране/определяне на целите и задачите - всеки човек се мотивира към действие, когато му е напълно ясно какво се иска от него, а допълнителен мотивиращ стимул е усещането, че очакваното е напълно съобразено с възможностите му.
Проява на позитивно отношение - адекватният комплимент и напомнянето на предишните успехи обикновено мотивират.
Съобразяване (доколкото е възможно) на целта/задачата с желанията на човека, от когото се очаква да я постигне - удоволствието и радостта от това, което вършиш също мотивират.
Зачитането на всяко мнение и идея обикновено създава емоционална съпричастност - да се чувстваш ценен и значим мотивира.
Етапно отчитане на постигнатото - усещането, че това което правиш се забелязва и се оценява като добро, често мотивира допълнително.
Разясняване и изтъкване на личната полза за всеки от проявената му активност - всеки човек се интересува от това какво ще спечели.
Ако направите тези няколко стъпки, със сигурност ще успеете да създадете условията, в които ще можете да повишите мотивацията си за по-нататъшни успехи в мотивирането на другите!