Кога мъжа има сериозни намерения
Според учени не е трудно умната жена да разбере как мъжът вижда бъдещето на връзката ...
Можем да превърнем тягостния работен делник в празник
Често ни уморява не самата работа, а обкръжаващата ни обстановка. Затова е нужно да си създадем собствено персонално пространство. Подредете бюрото си максимално удобно. ...
Семейното обсъждане на въпроси, които засягат всички членове на фамилията, са начин да възпитате у детето уважение и толерантност. На домашните сбирки то разбира, че всеки човек е ценен и мнението му трябва да се зачита.
Според психолозите всяко дете след навършване на 3 години може да участва в семейните съвети. Те дават възможност на малките момичета и момчета да изразят своите мисли и чувства, да споделят своите желания. Освен това се формира тяхното чувство на заинтересованост.
Когато детето усеща, че допринася с нещо за своето семейство, привързаността му към родителите, братята и сестрите укрепва.
При тези специално насрочени срещи членовете на фамилията се опознават по-добре и научават кои са важните неща за всеки поотделно и защо. В семейната среда, в която всички са равнопоставени, детето може без притеснение да сподели мнението си по конкретна тема и да проследи как протича обсъждането и. Това е практически урок за избор на стратегия в дадена ситуация и дори за справяне с проблеми.
Заради детското присъствие е много важно да се определи точно кога ще се проведе семейният съвет - например може да е всяка петък вечер, за да се реши програмата през уикенда. Сбирката не бива да продължава повече от 20-25 минути, като през това време всеки трябва да получи възможността да се изкаже. За стегнатото и протичане е желателно да се изключат мобилните телефони, телевизорът и всичко останало, което отвлича вниманието. Според специалистите най-честата грешка е просрочване на определеното време, което води до отегчаване на участниците.
Подобни обсъждания са нагледен пример за детето как семейството функционира като една система. То вижда по какъв начин се определят приоритети и всички заедно дават преднина на най-важното за момента. В най-тесен кръг малките членове на семейството придобиват опит в човешките взаимоотношения. Те повишават комуникационните си умения като изслушване, разбиране, приемане и зачитане на противоположните мнения, изразяване на позиция без осъждане и критика. Всичко това трябва умело да се направлява от родителите.