Рискът от шопинг-манията за децата в големия град
Броденето из магазините в моловете може да се превърне в зависимост, подобна на наркоманията. ...
Шест стъпки към постигане на желанията
Психолози от Испания и САЩ предлагат шест "вълшебни" стъпки за лесно постигане на желанията. Съветите на експертите са плод на 10-годишно проучване, посветено на изкуството на убеждаването. ...
Карма в превод от санскрит означава действие, а думата съдба идва от съд или от избор. С активното си поведение човек може да подобри живота и здравето си и да се противопостави дори на смъртта. Да живееш във време на промяна, в древен Китай било проклятие. Съвременните хора все още се съгласяваме с това отношение към промените, но дали е разумно?
Света трябва да се променя като променяме себе си. Това е промяната, която е трайна и истинска. Започнах да се занимавам с приложна психология, защото исках да променя другите: децата си, близките, колегите в работата, хората по спирките и опашките, терористите, мошениците, грубияните...
Преди няколко години идват от Русия в България и в София създават "Институт по приложна психология и физиопрофилактика". В него те провеждат консултации и обучения в различни посоки на личностната и колективната промяна: от оздравителни до комуникативни и бизнес направления; водят и детски курс по физическо и психическо здраве. Сега към обучението добавят и дълбока психодиагностика, за да могат да определят правилните посоки на промяната.
Споделят, че имат щастието да се срещат с хора, които активно търсят промяната, полагат понякога неимоверни усилия, за да я извършат, и успяват да се противопоставят на съдбата, че и на смъртта дори. Но според статистиката само 20% от населението знае какво иска от себе си и от живота си, поставя пред себе си точни задачи и ги осъществява, реализирайки себе си.
Останалите 80% живеят по друг, непечеливш начин: механично, нецелесъобразно, посвещавайки живота си на... борба с живота. Но това е твърде изморително и не интересно.Тези хора спират активното си развитие на 25-30 години. А според психолозите спирането на целенасоченото развитие означава начало на умирането. Поговорка гласи, че радостта, която сме изпитали в живота си, е единственото нещо, което човек може да вземе със себе си, когато умира. Но с годините ние сякаш забравяме да се радваме.
Учени са установили, че докато едно дете изпитва радост средно 400 пъти на ден, възрастният се радва средно едва 15 пъти дневно, а някои хора дори и по-малко... "Дълголетието на мозъка определя продължителността на живота. Може би по тази причина средната продължителност на живота в България не се увеличава, дори намалява. А това е обидно, защото ние сме "творци" на своя живот и своето здраве. Отговорни сме и за таланта, който носим в себе си, но невинаги развиваме.
Ние и само ние сме отговорни за своята съдба или своята карма. "Психоложката обяснява, че "карма" в превод от санскрит означава "действие", а думата "съдба" идва от "съд" или от "разсъждавам, избирам". Но за съжаление, много по-често ние избираме вместо действието, оправданието или обвинението: все някой ни е крив за нещо, все намираме причини да не мърдаме от мястото си, колкото и некомфортно да се чувстваме на него, колкото и неугледно да е то. "У човека всичко може да се променя по естествен, природен начин от темперамента и характера, до естествения цвят на косата дори, от здравословното и материалното състояние до съдбата на отделната личност, колектив или нация".
Те смятат, че всяка промяна е въпрос на желание, последователни действия и усилия. Достатъчно е да не се страхуваш от промените, а да разбираш, че животът е шанс да се променяш и че колкото по-активно го правиш, толкова по-добре! Както капката пробива камъка, в своя институт те учат хората да се променят бързо и да правят живота си по-качествен, по-интересен и по-дълъг, да укрепят здравето си. Помагат им да развият умения да използват възможностите си и да започнат да взаимодействат по-ефективно със себе си, с другите и с околния свят."
Просто вземете решението да отговаряте лично за съдбата си и потърсете посоката на движението - даже ако направите само една крачка, ще усетите радостта", категорични са терапевтите. И пожелават на всеки да живее във времето на промяната!