Кога са опасни 'събраните' граници на кръвното
Приближаването на стойностите на горната и долната граница на кръвното налягане е проблем, който имат много хора. Важно е обаче да се уточни на какво ниво става 'събирането' на границите. При случаи като 80/100 или 80/90 не се крие опасност ...
Защо и кога се имунизира детето?
В първите месеци след раждането бебето има добър имунитет. Той се дължи на антителата, които преминават в неговия организъм от майката. След това обаче те изчезват и детето става уязвимо. До 2-годишна възраст то се нуждае от предпазване ...
Световната здравна организация дефинира атеросклерозата като "варираща комбинация от промени във вътрешния слой на артериите, които се изразяват в натрупване на липиди, въглехидрати, кръв и кръвни продукти, съединителна тъкан и калциеви отлагания, и са съпроводени от промени на средния съдов слой на артериалната стена". Структурните нарушения в съдовата стена на големите и средните артерии не позволяват на артериите да функционират нормално.
Развитието на атеросклерозата е бавен процес, който продължава с години,
като в първоначалния стадий е налице само повърхностно засягане на вътрешната обвивка на съда. По-късно цялостно се нарушава структурата на съдовата стена със стесняване на отвора.
За клиничните прояви на атеросклерозата има значение не само степента на стеснение на артериалния съд, но и характеристиката на атеросклеротичната плака. Различават се стабилни и нестабилни плаки. Най-общо една плака се състои от липидно ядро и фиброзна (съединителнотъканна) обвивка. Колкото по-голямо е ядрото и по-малко съединителнотъканното му покритие, толкова по-нестабилна е плаката. Такава плака, независимо от размерите си, би могла да руптурира, т.е. да се "разкъса". На мястото на разрушената плака се активират процеси на кръвосъсирване, които довеждат до остро запушване на съда. От друга страна, части от теросклеротична плака могат да бъдат откъснати и отнесени с кръвния ток, като предизвикат запушване на съд в по периферен край, където отворът му е по-тесен.