Сърдечен инфаркт и как да се предпазим?
Cърдечният инфаркт е най-тежката форма на исхемична болест на сърцето и едно от най-фаталните и инвалидизиращи заболявания. Факторите, които влияят на риска от миокарден инфаркт ...
Лечение с медицински пиявици
Пластични хирурзи ги слагат върху раните, за да намалят белезите. "Кръвожадните санитари" помагат при хипертония, тромбофлебит, варикозно разширени вени и при други заболявания. ...
Mасовото изследване на жените за откриване на клинично непроявен рак на млечната жлеза доказва своята ефективност в страните, където са въведени национални скринингови програми. Резултатът е налице - смъртността от злокачествени заболявания на гърдата намалява с 25%.
С помощта на тези програми на 1000 изследвани се откриват средно 6 жени с безсимптомен рак на гърдата. При около 80% от диагностицираните заболяването все още не е засегнало регионалните лимфни възли. Скринингът на млечната жлеза включва общ преглед, мамография и самоизследване на гърдата. При жените на възраст от 20 до 40 години мамологичен преглед трябва да се прави на всеки 2-3 години, а след 40-годишна възраст - ежегодно. И между 50 и 69 години скрининговата мамографията е желателно да се прави всяка година.
След 70-годишна възраст изследването за рак на млечната жлеза се препоръчва след цялостна оценка на здравословното състояние и по настояване на наблюдаващия мамолог. Надеждността на мамогрфията като метод за ранно откриване на рака на гърдата е от 60% до 90%. Тя зависи от няколко фактора: възраст на жената, размер, разположение и мамографски образ на тумора. При младите жени, при които гърдите са по-плътни, методът е по-малко ефективен в сравнение с дамите в менопауза, при които плътността на гърдите е малка и мамографският образ е диагностичен до 90%.
По-уязвими са жените, които:
са наследствено обременени имат майка, сестра или дъщеря, заболели от рак на гърдата (особено при засягане на двете гърди или диагностициране на заболяването преди менопаузата); страдат от рак на ендометриума, от някои форми на дисплазия на млечната жлеза или от рак на другата млечна жлеза; имат ранна първа менструация (преди 12-годишна възраст) или късна менопауза (след 55-годишна възраст); имат късна първа бременност.
Освен лекарския преглед е препоръчително жените над 20-годишна възраст да самоизследват гърдите си всеки месец.
Пременопаузалните жени да правят това на 7-ия или 8-ия ден след края на последната менструация. Прегледът представлява оглед на гърдите пред огледало в изправено положение с ръце, разположени в три положения - на ханша, вдигнати над главата и притиснати плътно към бедрата.
Внимателно наблюдавайте за асиметрия в двете гърди, изпъкване на "бучка" под кожата или придърпване на кожата. След това в легнало положение прецизно се опипва всяка гърда с пръстите на противоположната ръка. В някои случаи бучката се открива по-лесно при къпане, когато кожата е мокра или насапунисана. При най-малкото съмнение веднага потърсете квалифицирана лекарска помощ.