При бронхиална астма лечебните растения дават отлични резултати
Болестта бронхиална астма е все по-често срещана, особено при лица, прекарали белодробни заболявания, както и при работещите в атмосфера, наситена с химически препарати, прах, влага. ...
Коя е най-подходящата пломба за деца
Един от най-сериозните проблеми, с които се сблъскват денталните медици, е кариесът на ранното детство. При него повечето зъби изглеждат като зловещи черно-кафяви корени. ...
Слънчевите ултравиолетови лъчи обикновено не предизвикват промени в очите, но високо в планината, както и на море, се появява реален риск да засегнат тъканите им. Влиянието на слънчевите лъчи е най-силно по обяд, когато пътят на светлината е по-къс и директен. Особено чувствителни са роговицата и конюнктивата на окото. След няколко часа на открито се появяват първите тревожни симптоми - силна болка, светлобоязън, парене, сълзене, чувство за чуждо тяло и присвиване на клепачите.
В такива случаи потърсете помощтана очен лекар. Влиянието на слънчевите лъчи се отразява силно на прекаралите възпалителни заболявания на очите (най-вече на ретината), както и на по-възрастните със склонност към дегенерация на макулата. Още по-силно то действа върху оперираните от катаракти и върху хора с вградени изкуствени лещи, при които липсва естествената бариера, каквато е човешката леща.
За да се предпазите от вредното влияние на слънцето, носете подходящи очила или лещи. Те могат да бъдат различно оцветени. Зелените не се препоръчват на шофьори, тъй като променят цветовъзприемането. Те са подходящи за болни с глаукома и действат успокояващо на нервната система. Жълтите стъкла най-силно поглъщат ултравиолетовите лъчи, за това е добре да ги носят хора със заболявания на ретината. Тези стъкла подобряват контраста и зрението за далече.
Поляризацията на стъклата е допълнително предимство, което предпазва от отраженията на равни повърхности. Такива очила се препоръчват на шофьори и риболовци.