Странични ефекти от анестезия или упойка
Анестезията, която на популярен език хората наричат упойка, е временно, пълно или частично изключване на сетивността на определена част от тялото със или без загуба на съзнанието под влиянието на определени медикаменти. ...
Лечение на разширенитe вени
Pазширените вени на долните крайници, известни още като варици, са често срещано заболяване. Те се появяват вследствие на фамилна обремененост с вродена слабост на венозната стена и венозните клапи, бременност, прекаран дълбок тромбофлебит ...
B желанието да получат съвършен слънчев загар мнозина не се замислят за здравословното състояние на кожата си и за пораженията, които може да нанесе дневното светило. Под въздействието на ултравиолетовите лъчи кожата се вроговява, увеличава се горният епидермален слой, колагенът изтънява, губи се хиалуронова киселина. Настъпва промяна в ДНК на клетката и се наблюдават признаци на фотостареене.
При прекомерно излагане на слънце кожата изгубва своята еластичност, променя се релефът. Какви мерки да предприемете, ако сте получили слънчево изгаряне:
Покрийте тялото си и ограничете контакта на кожата със слънчевите лъчи.
Наложете кожата с хладни компреси с вода или мляко.
При силен дискомфорт може да приемете антибиотици и болкоуспокояващи средства, които да потиснат болезнеността, оточността и да намалят риска от евентуално възпаление.
Намажете кожата с охлаждащи кремове и лосиони, особено такива на базата на алое.
Не бива да натискате силно кожата, да я бръснете или да прилагате по-агресивни козметични процедури.
При поява на мехури в никакъв случай не бива да ги пукате или да ги отстранявате насилствено, тъй като съществува опасност от инфекция.
Приемайте големи количества течности, които да компенсират цялостната дехидратация на организма след излагането на високи температури.
Ако симптомите се усложнят и се появят гадене, повръщане, диария или инфектиране на кожата, незабавно потърсете специализирана лекарска помощ.
След прегледа, в зависимост от общото състояние на организма, специалистът може да предпише нестероидни противовъзпалителни средства или кортикостероидни препарати. При нужда се прилагат антиеметици и антибитотици. Не се препоръчва сами да използвате местни анестетици, тъй като те повишават риска от алергични реакции.
За да избегнете дискомфортът и неприятните усложнения, причинени от изгарянето, не се излагайте на слънце между 11 и 17 часа, когато радиацията е най- силна. Плажните чадъри не спират UV-лъчите. Задължително нанасяйте кремове с по-висок защитен фактор и то 20-30 минути преди излагане на слънце.