Правила за избор на очила с диоптър
Към стъклата може да се добавят различни покрития - антирефлексно, твърдо и устойчиво на надраскване, ултравиолетово. ...
Витамин D3 за безпроблемна бременност
Лекарите обръщат все по-голямо внимание на ролята на витамин D3 по време на бременност ...
Cъчетаването на медикаменти с лечебни растения или с хранителни добавки (съдържащи в преобладаваща си част билки) се утвърждава като ново направление във фармацевтичната промишленост и в медицинската практика.
Все по-масово се произвеждат и се предлагат комбинации от лечебни растения с витамини, минерали, включително и със синтетични вещества. И все повече хора прибягват сами до използването на различни хранителни добавки и природни продукти на базата на лечебни растения, едновременно с употребата на постоянно приеманите медикаменти за своите хронични заболявания. Ползата на голяма част от тях е потвърдена от клинични наблюдения.
Но има и такива, за които липсват достатъчно убедителни доказателства за лечебното им действие и преди всичко за тяхната безвредност.
Рекламите, че билките и хранителните добавки са безвредни, са неверни! Всяко вещество, което упражнява някакво действие върху организма, притежава положителни и отрицателни ефекти. Най-нови изследвания показват,
че около 30% от използваните в ежедневната практика билки и билкови препарати причиняват около 5,2% от всички отравяния, някои от които протичат тежко или предизвикват смърт.
Например популярните лечебни растения, като подбел, черен оман, бял имел, спореж, блатен аир и други, са токсични, сред тях има и канцерогенни.
Сладкият корен, който притежава противоязвено и отхрачващо действие, причинява хипокалиемия и хипертонични инциденти. Жълтият кантарион, момината сълза, белият имел предизвикват нежелани странични явления дори ако се приемат краткотрайно и особено в съчетание с медикаменти от групата на сулфонамидите, с антидиабетични препарати и със статини (против високия холестерол), както и със сърдечни гликозиди (дигоксин).
Страничните негативни и токсични ефекти на лечебните растения (приети самостоятелно и заедно с лекарства) се дължат на активно действащите им химически съставки. Съдържащите се в тях алкалоиди, гликозиди, кумарини, терпени, флавоноиди, сапонини и други биологично активни вещества в съчетание с медикаменти могат да се натрупват в организма и да доведат до токсични ефекти. От друга страна, могат да възникнат и несъвместимости от типа на антагонизъм и по такъв начин действието на комбинацията да намалее.
Извънредно важен фактор при комбиниране между билки и лекарства е дозата.
Някои лечебни растения, като женшен, елеутерокок, златен корен, лавзея, китайски лимонник и други, в малки количества предизвикват ободряване, повишена двигателна и умствена активност, докато приемането им в големи дози води до негативни странични явления. Много билки, които съдържат етерична масла (например ментолът в ментата) в минимални дози ободряват, докато в по-високи количества причиняват сърдечно-съдови разстройства. Момината сълза в минимални дози действа с невероятен антиаритмичен ефект, но ако се предозира, може да причини тежка аритмия, дори колапс!
Най-актуален е въпросът със сърдечно-съдовите заболявания, поради високата заболеваемост и смъртност. Лечебните растения и екстрактите от тях, които могат да взаимодействат със сърдечно-съдовите медикаменти и да променят тяхното действие са: дигиталисът, момината сълза, горицветът, глогът, женшен-ът, белият имел, здравецът, полският хвощ, чесънът, дяволската уста, хмелът, лавандулата, ментата и т.н. Едновременната употреба на някои антиаритмични средства с ехинацея, както и на самата ехинацея при болни с автоимунни заболявания също трябва да бъде контролирана. При едновременното приемане на сок от грейпфрут и статини се появява мускулна слабост, а при продължителната им употреба заедно - до атрофия на мускулите. Сокът от грейпфрут може да причини рязко засилване на действието на антикоагулантите и калциевите антагонисти.
В последните години широко популярни станаха препаратите от листата на гинко билоба. Те подобряват храненето на мозъчните клетки и паметта, забавят процеса на стареене, намаляват световъртежа и шума в ушите, предотвратяват старческата деменция. Препаратите от гинко билоба възпрепятстват агрегацията (слепването) на тромбоцитите и по такъв начин удължават времето на кръвотечение. Тези препарати не трябва да се комбинират с антиагрегатни лекарства (пречещи на кръвосъсирването) и антикоагуланти (аспирин, дипиримадол, варфарин, синтром и др.), както и с препарати, получени от женшен.
Изводът е, че преди употребата на билки и билкови препарати заедно с лекарства (особено при хора с хронични заболявания, при които лечението е продължително) винаги трябва да се консултирате с лекар!