Витилигото може ли да се лекува?
Витилигото е кожна болест, от която страда 1-2 процeнта от човечеството. Хипократ го описва като поява на "луннобледи" петна по кожата. То е автоимунна болест, което означава, че организмът припознава някои от собствените си клетки като чужди ...
Рискови фактори за атеросклерозата
Aтеросклерозата е прогресивен и дългогодишен болестен процес, ангажиращ множество артерии в кръвоносната система на човешкото тяло. ...
Черният дроб е морфологично и функционално най-сложният орган в човешкото тяло. Специалистите го наричат "лаборатория", тъй като изпълнява над 400 жизненоважни функции. Ето защо, когато този орган боледува, страда и целият организъм. За щастие той притежава уникалната способност да регенерира. Знаели са го още древните гърци. Неслучайно в легендата за Прометей се разказва, че след като титанът дал огъня на хората, богът на боговете Зевс го обрекъл на вечни мъки. Ден след ден орел кълвял черния му дроб, а той зараствал през нощта.
През последните двайсетина години медиците започнаха да обръщат все по-голямо внимание на едно доста разпространено заболяване - чернодробната стеатоза, наричана още затлъстяване на черния дроб или мастен черен дроб, казва той. И допълва, че всеки човек се ражда с генетично определен брой мастни клетки. Обикновено 5-6% от общата маса на черния дроб е съставена от мазнини. Те се използват основно като "строителен материал" за синтезирането на хормони и ферменти, които ръководят обмяната на веществата в цялото тяло. Вследствие на вродени или придобити дефекти в обмяната на мазнините обаче може да възникне чернодробна стеатоза. При нея в чернодробните клетки се отлагат до 25-30% мазнини. Те се натрупват във вид на капчици, а когато заболяването е в по-напреднал стадий, се образуват цели комплекси от мехурчета. Това води до увеличаване на черния дроб и до нарушаване на работата на неговите клетки.
Причините за мастния черен дроб могат да са най-различни. Нерядко те са генетични. В някои случаи до чернодробна стеатоза се стига и след като се потисне използването на мастите поради нарушение на нормалните процеси на окисление в организма, при повишена мастна синтеза вследствие на повишен приток на масти и въглехидрати от червата или вследствие на разпад на собствените мастни депа на организма при захарен диабет или гладуване, както и при намалено отделяне на масти от черния дроб в кръвообращението.
Клиничните прояви на заболяването са нехарактерни. Може да се наблюдава тежест в дясното подребрие, както и промени в настроението и динамиката, обща слабост, лесна уморяемост. Най-сигурният начин да се установи чернодробната стеатоза е ултразвуковата диагностика, при която апаратът "вижда" уплътненията, разпределени по цялата тъкан на органа. Нужно е също да се направи и лабораторно изследване на мастния профил. Той дава точна информация за количеството на "добрия" холестерол, който отнася мазнините от черния дроб за преработка и ги складира в мастните депа на организма. От него се установява и колко е "лошият" холестерол, който допуска мазнините да полепнат върху съдовете, където образуват т.нар. атеросклеротични плаки.
Мастният черен дроб се наблюдава не само при хора с наднормено тегло. В развитите страни от него нерядко страдат вегетарианци, а в третия свят - гладуващи хора. Застрашени са и дамите, които спазват драконовски диети. Когато ограничават храната, черният им дроб започва да се запасява с мазнини, за да може безпрепятствено да продължи да изпълнява функциите си.
Хроничните мастни увреждания на черния дроб се делят на две големи групи - алкохолен и неалкохолен мастен черен дроб. При приемане на големи количества алкохол ензимът алкохолдехидрогеназа, който играе основна роля при разграждането на спирта, не може да се справи и настъпва омасляване на черния дроб. Ако чернодробната стеатоза не бъде овладяна навреме, може да се стигне до мастен хепатит. Започва възпалителен процес, съединителната тъкан се разраства и се нарушава самата архитектоника на вътрешния орган. В края на краищата това предизвиква типичната за алкохолиците стеатозна цироза - хронично прогресиращо заболяване, което се характеризира с некроза на паренхима (съвкупността от основните функционални елементи на вътрешния орган). Същите стадии се наблюдават и при неалкохолната чернодробна стеатоза. В някои случаи тя довежда до неалкохолен стеатозен хепатит, а след това - и до неалкохолна сте-атозна цироза.
"Според съвременната медицина мастният черен дроб не е част от метаболитния синдром, но е ясно указание за приближаването му. Той е своеобразна "аларма", че пациентът е застрашен от едновременното развитие на захарен диабет, високо кръвно налягане, нарушения в мастната обмяна, затлъстяване, сърдечно-съдови заболявания". Ето защо още при установяването на затлъстяване на черния дроб специалистите пристъпват към лечение, което да предотврати появата на метаболитния синдром. То се състои от комбинирането на 3 групи лекарства.
Хепатопротективните увеличават обмяната на веществата и подобряват функцията на черния дроб да се изчиства от излишните мазнини. Статините, които понижават холестерола, се дават само след като се направи мастен профил. Може да се проведе и т.нар. каузално лечение, като директно се атакуват причините. Има например препарати, които въздействат направо върху триглицеридите (основната част от мазнините в храната). Специалистите препоръчват и единственият доказан антиоксидант - витамин Е. Той е биохимично вещество, което унищожава свободните радикали в организма.
За да не заболеете от чернодробна стеатоза, е добре да провеждате своевременна профилактика. Препоръчително е след 30-годишна възраст всички хора, и най-вече тези с наднормено тегло, да се подложат на ултразвуково изследване и да си направят мастен профил. Трябва да внимавате и с какво се храните. Можете да замените богатите на прости въглехидрати храни (бял хляб, бял ориз, зърнени храни, захар) с продукти с нисък гликемичен индекс (плодове, зеленчуци, бобови, пълнозърнести храни).
И децата не са пощадени
Тъй като заболяването се наблюдава сравнително отскоро и не разполагаме с достатъчна база данни, на основата на която да правим сравнения, все още не може да се каже със сигурност дали то зачестява в световен мащаб. Въпреки това чернодробната стеатоза и стеатозният хепатит не щадят нито децата, нито тийнейджърите. Проучванe, публикувано в научното издание "Педиатрик", сочи, че най-често са засегнати момичетата и момчетата, които страдат от затлъстяване (38%), както и тези с наднормено тегло (16%). Поради генетични причини или неправилно хранене обаче понякога страдат и хлапета със спортни фигури (5%). Установено е също, че честотата на заболяването нараства пропорционално с възрастта. Едва 0,7% от 2-4-годишните имат мастен черен дроб и сте-атозен хепатит, докато при 15-19-годишните процентите вече са 17,3.
Ограничете алкохола!
Черният дроб е издържлив орган, който сравнително късно се поддава на заболяване. Това обаче съвсем не означава, че трябва да злоупотребяваме с него. Той обяснява, че в жизненоважния орган спиртът се разгражда от ензима алкохолдехидрогеназа и от микрозомалната етанолоксидираща система (МЕОС). Активността им е генетично определена, така че индивиди на една и съща възраст, с еднакво тегло и идентично общо състояние на организма могат да имат съвсем различна поносимост към спиртните напитки. Допустимите дози при мъжете са от порядъка на 30-35 мл чист алкохол дневно, а при жените - 20-25 мл, при това - само 2-3 пъти седмично.