Стадии на уврежданията на черния дроб

Стадии на уврежданията на черния дроб

Главоболие – причини и превенция

Главоболие – причини и превенция

Главоболието, на пръв поглед безобидно, може да бъде симптом на редица сериозни заболявания. Често то се характеризира с висок интензитет или/и голяма продължителност и води до общо неразположение. ...

Девет стъпки към по-добрия тонус

Девет стъпки към по-добрия тонус

Само масажът на ходилата не само ще свали напрежението от уморените ви крака, но ще се отрази благоприятно и върху цялостното ви състояние ...

Черният дроб е морфологично и функционално най-сложният орган в човешкото тяло. Специалистите го наричат "лаборатория", тъй като изпълнява над 400 жизненоважни функции. Ето защо, когато този орган боледува, страда и целият организъм. За щастие той притежава уникалната способност да регенерира. Знаели са го още древните гърци. Неслучайно в легендата за Прометей се разказва, че след като титанът дал огъня на хората, богът на боговете Зевс го обрекъл на вечни мъки. Ден след ден орел кълвял черния му дроб, а той зараствал през нощта.

През последните двайсетина години медиците започнаха да обръщат все по-голямо внимание на едно доста разпространено заболяване - чернодробната стеатоза, наричана още затлъстяване на черния дроб или мастен черен дроб, казва той. И допълва, че всеки човек се ражда с генетично определен брой мастни клетки. Обикновено 5-6% от общата маса на черния дроб е съставена от мазнини. Те се използват основно като "строителен материал" за синтезирането на хормони и ферменти, които ръководят обмяната на веществата в цялото тяло. Вследствие на вродени или придобити дефекти в обмяната на мазнините обаче може да възникне чернодробна стеатоза. При нея в чернодробните клетки се отлагат до 25-30% мазнини. Те се натрупват във вид на капчици, а когато заболяването е в по-напреднал стадий, се образуват цели комплекси от мехурчета. Това води до увеличаване на черния дроб и до нарушаване на работата на неговите клетки.

Причините за мастния черен дроб могат да са най-различни. Нерядко те са генетични. В някои случаи до чернодробна стеатоза се стига и след като се потисне използването на мастите поради нарушение на нормалните процеси на окисление в организма, при повишена мастна синтеза вследствие на повишен приток на масти и въглехидрати от червата или вследствие на разпад на собствените мастни депа на организма при захарен диабет или гладуване, както и при намалено отделяне на масти от черния дроб в кръвообращението.

Клиничните прояви на заболяването са нехарактерни. Може да се наблюдава тежест в дясното подребрие, както и промени в настроението и динамиката, обща слабост, лесна уморяемост. Най-сигурният начин да се установи чернодробната стеатоза е ултразвуковата диагностика, при която апаратът "вижда" уплътненията, разпределени по цялата тъкан на органа. Нужно е също да се направи и лабораторно изследване на мастния профил. Той дава точна информация за количеството на "добрия" холестерол, който отнася мазнините от черния дроб за преработка и ги складира в мастните депа на организма. От него се установява и колко е "лошият" холестерол, който допуска мазнините да полепнат върху съдовете, където образуват т.нар. атеросклеротични плаки.

Мастният черен дроб се наблюдава не само при хора с наднормено тегло. В развитите страни от него нерядко страдат вегетарианци, а в третия свят - гладуващи хора. Застрашени са и дамите, които спазват драконовски диети. Когато ограничават храната, черният им дроб започва да се запасява с мазнини, за да може безпрепятствено да продължи да изпълнява функциите си.

Хроничните мастни увреждания на черния дроб се делят на две големи групи - алкохолен и неалкохолен мастен черен дроб. При приемане на големи количества алкохол ензимът алкохолдехидрогеназа, който играе основна роля при разграждането на спирта, не може да се справи и настъпва омасляване на черния дроб. Ако чернодробната стеатоза не бъде овладяна навреме, може да се стигне до мастен хепатит. Започва възпалителен процес, съединителната тъкан се разраства и се нарушава самата архитектоника на вътрешния орган. В края на краищата това предизвиква типичната за алкохолиците стеатозна цироза - хронично прогресиращо заболяване, което се характеризира с некроза на паренхима (съвкупността от основните функционални елементи на вътрешния орган). Същите стадии се наблюдават и при неалкохолната чернодробна стеатоза. В някои случаи тя довежда до неалкохолен стеатозен хепатит, а след това - и до неалкохолна сте-атозна цироза.

"Според съвременната медицина мастният черен дроб не е част от метаболитния синдром, но е ясно указание за приближаването му. Той е своеобразна "аларма", че пациентът е застрашен от едновременното развитие на захарен диабет, високо кръвно налягане, нарушения в мастната обмяна, затлъстяване, сърдечно-съдови заболявания". Ето защо още при установяването на затлъстяване на черния дроб специалистите пристъпват към лечение, което да предотврати появата на метаболитния синдром. То се състои от комбинирането на 3 групи лекарства.

Хепатопротективните увеличават обмяната на веществата и подобряват функцията на черния дроб да се изчиства от излишните мазнини. Статините, които понижават холестерола, се дават само след като се направи мастен профил. Може да се проведе и т.нар. каузално лечение, като директно се атакуват причините. Има например препарати, които въздействат направо върху триглицеридите (основната част от мазнините в храната). Специалистите препоръчват и единственият доказан антиоксидант - витамин Е. Той е биохимично вещество, което унищожава свободните радикали в организма.

За да не заболеете от чернодробна стеатоза, е добре да провеждате своевременна профилактика. Препоръчително е след 30-годишна възраст всички хора, и най-вече тези с наднормено тегло, да се подложат на ултразвуково изследване и да си направят мастен профил. Трябва да внимавате и с какво се храните. Можете да замените богатите на прости въглехидрати храни (бял хляб, бял ориз, зърнени храни, захар) с продукти с нисък гликемичен индекс (плодове, зеленчуци, бобови, пълнозърнести храни).

И децата не са пощадени

Тъй като заболяването се наблюдава сравнително отскоро и не разполагаме с достатъчна база данни, на основата на която да правим сравнения, все още не може да се каже със сигурност дали то зачестява в световен мащаб. Въпреки това чернодробната стеатоза и стеатозният хепатит не щадят нито децата, нито тийнейджърите. Проучванe, публикувано в научното издание "Педиатрик", сочи, че най-често са засегнати момичетата и момчетата, които страдат от затлъстяване (38%), както и тези с наднормено тегло (16%). Поради генетични причини или неправилно хранене обаче понякога страдат и хлапета със спортни фигури (5%). Установено е също, че честотата на заболяването нараства пропорционално с възрастта. Едва 0,7% от 2-4-годишните имат мастен черен дроб и сте-атозен хепатит, докато при 15-19-годишните процентите вече са 17,3.

Ограничете алкохола!

Черният дроб е издържлив орган, който сравнително късно се поддава на заболяване. Това обаче съвсем не означава, че трябва да злоупотребяваме с него. Той обяснява, че в жизненоважния орган спиртът се разгражда от ензима алкохолдехидрогеназа и от микрозомалната етанолоксидираща система (МЕОС). Активността им е генетично определена, така че индивиди на една и съща възраст, с еднакво тегло и идентично общо състояние на организма могат да имат съвсем различна поносимост към спиртните напитки. Допустимите дози при мъжете са от порядъка на 30-35 мл чист алкохол дневно, а при жените - 20-25 мл, при това - само 2-3 пъти седмично.

Какви са причините за острото и хроничното възпаление на средното ухо

Какви са причините за острото и хроничното възпаление на средното ухо

Възпалението на средното ухо се нарича отит. Това заболяване често се подценява от пациентите, а обощопрактикуващите лекари невинаги го разпознават. ...

Хроничната умора има двойници

Хроничната умора има двойници

За да постави диагнозата синдром на хронична умора, лекарят трябва да проведе задълбочени изследвания и да изключи различни болестни състояния, които водят до умора и свързаните с нея симптоми. ...

Витилигото може ли да се лекува?

Витилигото може ли да се лекува?

Витилигото е кожна болест, от която страда 1-2 процeнта от човечеството. Хипократ го описва като поява на "луннобледи" петна по кожата. То е автоимунна болест, което означава, че организмът припознава някои от собствените си клетки като чужди ...

Кожна болест от нови дрехи

Кожна болест от нови дрехи

Розовият лишей (PityriasisRosea) е вирусно заболяване, от което се страда веднъж в живота, тъй като след това се изгражда траен имунитет. ...

Как да пазим глезените от навяхване

Как да пазим глезените от навяхване

При инцидент охладете с лед, стегнете с еластичен бинт и повдигнете крака по-високо от нивото на гърдите ...

Лечението на захарната болест (диабет)

Лечението на захарната болест (диабет)

Изключително масово заболяване, захарната болест все повече придобива характера на световна епидемия. През септември се състоя Европейският конгрес по диабетология ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести