Високият фибриноген повишава риска от инсулт и инфаркт
Само допреди няколко години сърдечните удари (инфарктите) и мозъчните удари (инсултите) минаваха за предимно мъжки заболявания. Сърдечният инфаркт идва ненадейно и коварно със силни позиви за повръщане и изтръпване ...
Комбинирането между билки и лекарства не е безопасно
Произволното им съчетаване може да доведе до намаляване на тяхната ефективност, а и до сериозни негативни последици ...
Отклоненията от нормалната форма на ходилото са различни, като едно от особено разпространените е плоскостъпието. На разговорен език това състояние се нарича дюстабан. При него ходилото няма или е изгубило вътрешната си вдлъбнатина, намираща се пред петата.
Децата до 5 години имат физиологично плоско ходило, после сводът започва да се оформя. В зряла възраст състоянието може да настъпи поради генетични фактори, травми на стъпалото, наднормено тегло, редовно и продължително стоене прав, неудобни обувки - тесни или с много високи токчета. Значително по-голям е рискът от възникване на проблеми със стъпалата след 40 години. Един от сигналите за смъкване на свода е уголемяване на стъпалото с един номер и болка в краката.
Често пъти състоянието се подобрява само от носенето на коригиращи стелки, които поддържат извивката и подобряват движението на ходилото. Лекарите препоръчват и упражнения за заздравяване на мускулите и връзките на стъпалото.
Изпълнението на основния комплекс от упражнения отнема няколко минути. Всяко упражнение се прави 15 пъти.
Седнете на стол и поставете успоредно стъпалата на пода. Без да отделяте петите, максимално повдигнете ходилата и ги задръжте за момент в крайно положение. Върнете в изходна позиция. При второто упражнение трябва да свиете колкото може повече пръстите на ходилото и да задръжте за кратко. Отпуснете ги и се върнете в изходно положение. Свийте пръстите на ходилото и заедно с това извийте ходилата навътре. Задръжте в крайна позиция, отпуснете и се върнете в изходно положение. Максимално завъртете ходилата навътре, допирайки палците. Върнете в изходно положение.
Сложете на пода различни малки предмети - топче, капачка, молив, кърпичка. Направете си условна линия и започнете да ги прехвърляте на отсрещната страна първо с единия, после с другия крак. Под стъпалата опънете кърпа. Започнете да я набирате с пръстите на краката. Изпънете я с ръце и изпълнете отново. Сложете едното ходило над глезена на другия крак и движете бавно нагоре към коляното. Разменете краката.
При следващото упражнение едното ходило трябва да е на пода, другото - върху топка. По посока на часовниковата стрелка правете кръгови движения с топката, без да отделяте стъпалото от нея. Направете същото обратно на часовниковата стрелка. Търкаляйте топката напред и назад. Изпълнете и с другия крак. Поставете топката между двете ходила. Притиснете я, повдигнете бавно нагоре и по същия начин спуснете надолу.
За последното упражнение ви е необходима тънка тръба или точилка. Сложете ходилата върху нея и я търкаляйте напред-назад. Вместо с точилка може да масажирате стъпалата с топка за тенис, малка бутилка или масажор.
Ако оплакванията продължават, трябва да се консултирате с ортопед, който да назначи терапия.