Имунната система иска укрепване преди зимата
Рецептата е да пречистите организма и да се заредите с енергия чрез достатъчно сън и движение на открито ...
Нежната медицина помага срещу преяждането
Лечението на възникналите заради тежките трапези стомашно-чревни неразположения се съобразява както с тях, така и с характера на потърпевшия ...
Oткакто страната ни е член на Европейския съюз, ние сме длъжни да спазваме Общия закон за храните. Той изисква гаранция за всички съставки, включени в готовите продукти, които купуваме.
Европейската служба за хранителна безопасност (EFSA) предоставя експертни становища и подпомага националното законодателство. Това означава, че традиционните храни няма да бъдат изтласкани от пазара заради приетите нови стандарти, свързани с подобрение на производствените процеси и възможността за избор от потребителя.
От голяма важност е контролът на производствения цикъл с цел да се отстранят възможните физични, химични и биологични опасности за човешкия организъм. Той обхваща веригата от първоначалното производство до крайната консумация, плюс преработката на хранителните продукти, съхранението, транспорта и търговията им.
У нас е приета наредба за условията и реда за създаване и поддържане на обектите с обществено предназначение, подлежащи на санитарен контрол. Други наредби регламентират специфичните изисквания при осъществяване на контрол върху суровини и храни от животински произход, както и тяхното производство, транспортиране и пускане на пазара.
Европейският парламент е въвел принципи, които са задължителни и за нашите предприятия за производство и търговия на храни. Контролът обаче се осъществява от регионалните инспекции за опазване на общественото здраве (РИОКОЗ) - бившите хигиенно-епидемиологични инспекции (ХЕИ). Като член на Европейския съюз България трябва да възприеме подхода за осигуряване безопасността на храната "от фермата до масата". Това е своеобразно предизвикателство за разрешаване на проблемите в тази област.