Розовото масло притежава доказани целебни качества
На базата на ароматните цветове съвременната медицина създава полезни хранителни добавки ...
Захарният диабет - предпазете се с физическа активност от диабет тип 2
Захарният диабет е сред водещите по разпространение заболявания - в света има 246 млн. души с тази диагноза. Още по-тревожно е, че честотата на диагностицираните случаи непрестанно расте ...
Препаратите от листата и цветовете на билката оказват отлично въздействие при профилактика и лечение на заболяванията на сърдечно-съдовата система
Исхемичната болест на сърцето обхваща все по-голям брой хора в разцвета на техните физически и духовни сили. За профилактиката и лечението на исхемичната болест на сърцето са създадени много медикаменти. В последните години се обръща голямо внимание на нов клас лекарствени средства, които способстват за създаването на нови колатерали (капиляри) в миокарда. По този начин те повлияват положително адаптивните възможности на миокарда към повишени енергетични изисквания. Към тази група се отнасят някои растителни екстракти, получени от лечебни растения, сред които е глогът. С лечебна цел се използват предимно цветовете и листата. Те съдържат флавоноиди (кверцетин, кемпферол, хиперозид, витексин-рамнозид), рутин, цетилхолин, пурини, аденин, пектин, третерпенови киселини и др.
Най-характерното за тях е високата им фармакологична активност, която може да се обобщи в няколко насоки:
Сърдечно-съдови ефекти: екстрактите от глога предизвикват разширение на коронарните съдове, понижават артериалното налягане и холестерола, като по такъв начин забавят сформирането на атероматозни плаки в съдовите стени, а нарушеният сърдечен ритъм се нормализира. При исхемична болест на сърцето глоговите екстракти подобряват състоянието на болните посредством следните механизми: подобряват кръвоснабдяването, респективно - кислородоснабдяването на сърдечния мускул, разширявайки коронарните съдове; подобряват метаболитните процеси в миокарда; остраняват ритъмните нарушения на сърцето; потискат ангиотензин-конвертиращия ензим; понижават повишеното артериално налягане.
Клиничното приложение на екстрактите от глога е най-демонстративно при следните заболявания:
Исхемичната болест на сърцето - глоговите екстракти оказват антистенокардно действие, характеризиращо се със сравнително бързо туширане на коронарните спазми, потвърдено чрез електрокардиографски записи, а така също и посредством клинико-лабораторни показатели. Субективно болката отзвучава, диспнеята намалява, тахикардията постепенно преминава в нормален ритъм.
Постинфарктните състояния значително се подобряват след лечение с глоговите екстракти, което се дължи на разрастването на множество колатерали в миокарда.
Хроничната сърдечна недостатъчност се повлиява благоприятно от приложението на глогови екстракти, особено ако се приемат в началния стадий. При напреднала сърдечна недостатъчност е много подходяща комбинацията между препарати от глог и дигиталис. (В това съчетание токсичността на дигиталисовите препарати нямалява.) Ефектът от такава комбинация значително се увеличава, ако към нея се добавят магнезий и цинк.
Хипертоничната болест се повлиява от глоговите екстракти най-осезателно в началния и евентуално във втория стадий. Предполага се, че антихипертензивният ефект на глоговите екстракти не се дължи толкова на неговите съдоразширяващи ефекти, а на инхибирането (потискането) на ангиотензин-конвертиращия ензим, което е характерна черта за групата на каптоприла.
Антиатероматозно действие - глоговите препарати намаляват серумните нива на холестерола и триглицеридите, като същевременно препятстват образуването на атероматозните плаки. Този процес се стимулира от съдържащите се в билката проантоцианидини, които спомагат за колагеновата стабилизация. Те потискат включването на определени структури и по такъв начин осъществяват антиатероматозното действие.
Капиляротонично действие - благодарение на богатото съдържание на флавоноиди глоговите препарати укрепват еластичността на капилярите и способстват за намаление на хеморагиите, особено в някои жизненоважни органи като мозъка и миокарда.
Продължителната употреба на глоговите препарати оказва протекция спрямо някои фатални съдови инциденти като инфаркт и инсулт. В комбинация с антистенокардин (биокардин) или аспирин-протект, те представляват мощно средство срещу инфарктите и мозъчно-съдовите тромбози. Аналогичен ефект притежават и комбинациите между глогови препарати и екстракти от чесън. Подходяща е комбинацията между екстракти от глог и от гинко билоба.