Плодовете предпазват от болести

Плодовете предпазват от болести

Как да се храним през летния сезон

Как да се храним през летния сезон

Добър вариант е приготвянето на плодови салати. Те могат да намалят рисковете от злоупотреба със студени десерти. ...

Кои храни са канцерогенни и кои ни защитават от злокачествени образувания

Кои храни са канцерогенни и кои ни защитават от злокачествени образувания

Установено е, че в 32-35% от случаите на рак може да се постигне превенция чрез промяна в храненето ...

Независимо че условията позволяват целогодишно да се консумират плодове, все пак техните сезони са пролетта, лятото и ранната есен. Плодовете заемат особено важно място в храненето на човека, тъй като нямат равностоен заместител. Те са полезни както за здрави, така и за болни хора, защото съдържат богат спектър от ценни съставки: витамини, пектин, целулоза, алкализиращи минерални вещества, органични киселини, захари, дъбилни вещества, етерични масла, ензими.

Едно от най-важните свойства на плодовете е въздействието върху храносмилателната система, на първо място върху храносмилателните жлези на стомаха и панкреаса, възбуждащи секреторната им дейност. Те оказват влияние и върху чревната микрофлора, като намаляват гнилостните процеси, а също усилват перисталтиката на червата.

Поради богатото съдържание на въглехидрати, най вече захари (фруктоза, глюкоза, захароза) плодовете са ценен източник на енергия. Освен това те съдържат пектинови вещества, особено узрелите плодове или обработените (напр. печени ябълки). Най-много пектин има във вишните, някои цитруси (грейпфрути, портокали), както и в ябълките, които са най-подходящи за индустриално производство на пектин. Той се препоръчва както за профилактика на здрави лица, така и на болни с различни отклонения в обмяната на веществата (затлъстяване, диабет, повишен холестерол).

Плодовете заедно със зеленчуците осигуряват на организма в голяма степен необходимите витамини. Най-важен от тях е витамин С, който се съдържа в лимоните, портокалите, мандарините, прасковите и др. В узрелите плодове по принцип съдържанието на витамин С е по-голямо в сравнение с незрелите. От другите витамини са застъпени тези от групата В, инозит, холин и др. Слабо са застъпени мастно разтворимите витамини (вит. А -предимно в прасковите).

Съдържанието на органични киселини в плодовете не само определя техния вкус, но играе значима роля за киселинно-алкалното състояние на организма. Освен това те възбуждат секрецията на панкреаса, а заедно с целулозата - и моторната функция на червата. Същевременно имат и лек антисептичен ефект. Широко са застъпени ябълчната, лимонената и винената киселина, а в по-слаба степен - оксаловата, мравчената и бензоената.

Идеалният вариант е плодовете да се консумират в прясно състояние, но често това се оказва невъзможно през всички сезони, а много от тях бързо се развалят. Сушенето е един от начините за запазване на плодовете. Със загубата на вода те значително увеличават трайността си, но в същото време нараства относителното им захарно съдържание, а оттам и енергийността им. Това прави сушените плодове неподходяща храна за болни със затлъстяване и захарен диабет. При сушенето обаче нараства концентрацията на калий, най-вече при кайсиите и гроздето. Поради това сушените плодове се препоръчват за консумация от сърдечно болни с нормално телесно тегло.

На нашия пазар се намират и различни замразени плодове (ягоди, череши, касис, къпини, малини и др.). Ако замразяването е извършено правилно, връзките между отделните ценни съставки на плодовете не се нарушават и те запазват почти целия си витаминен състав. Поради това замразяването се счита за най-съвременната технология за запазване на важните за организма свойства на плодовете през всички сезони.

Полезните за дебелото черво храни

Полезните за дебелото черво храни

Доброто състояние на дебелото черво е от решаващо значение за нормалната дейност на много органи. ...

Да развиваме и да поддържаме свежа памет с храненето

Да развиваме и да поддържаме свежа памет с храненето

За да работи добре мозъкът ни, трябва да се грижим за него още от младини. Укрепвайте го с подходяща храна, освежавайте го с нови впечатления и учене, тренирайте го с упражнения ...

Профилактика на запека

Профилактика на запека

Bсеки четвърти българин страда от констипация (запек). Това означава, че броят на изхожданията е по-малък от 3 пъти за седмица без употреба на разхлабващи средства. ...

Парадонтоза при възрастните хора

Парадонтоза при възрастните хора

Начините на превенция и лечение на пародонталните заболявания в процеса на стареене са разнообразни: придобиване на познания и мотивация за опазване на здравето, към което спада и пародонталното здраве ...

Лечебното действие на сладкият корен

Лечебното действие на сладкият корен

Лечебното растение притежава естрогенно, противовирусно и антибактериално действие, кортикостероидна, антиалергична и противотуморна активност. ...

Дивият чесън укрепва имунната система и сърцето

Дивият чесън укрепва имунната система и сърцето

Дивият чесън, наричан у нас левурда или мечи лук, расте из сенчестите гори в цялата страна. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести