Няколко глътки вода след кърмене пазят бебето от млечница
Млечницата (соор, монилиаза) е гъбична инфекция. Това често срещано заболяване се наблюдава обикновено при новородени или кърмачета. ...
Три помощника за добро здраве
Повече от 1,5 млрд. население на планетата изпитва отрицателни последствия на недостига на йод и селен. Над 75% от територията на България са йододефицитни райони и над 3,5 млн. ...
Голяма част от педиатрите смятат, че включването на сокове в хранителния режим на кърмачетата предхожда захранването с пюре и трябва да става след навършването на 1 месец. Но опитът на педиатри и алерголози показва, че този ранен прием на соковете предизвиква алергични реакции. Същото важии за захранването след третия месец.
Причината е незрялата храносмилателна система на бебешкия организъм, което увеличава възможността на алергeните да преминат в кръвта и да предизвикат алергия. В САЩ и в много западно европейски страни захранването се препоръчва след 6-8-ия месец, което означава, че включването на сокове е добре да става в края на 5 месец. Важно е процесът да протича постепенно - започва се от 1 чаена лъжичка, като количеството се увеличава с по 5 мл на ден до достигане на 100 мл дневно.
През този период наблюдавайте детето си - ако има някаква непоносимост към определен плод или зеленчук, тя ще се прояви (под формата на обриви, повръщане, диария). Ако няма, включете друг различен сок, като пак тръгнете от 5 мл и постепенно увеличавате до 100 мл. Въвеждайте всяка нова храна или сок най-малко през 2 седмици, след като детето вече е приело и свикнало с предходната. Най-добре е да започнете с домашно приготвен морковен или ябълков сок.
Сокове от круши, сини сливи или грозде могат да предизвикат разстройство, което не е знак за алергия. Те са подходящи за деца, които страдат от запек. Трябва да бъдете много внимателни със сокове от цитруси, ягоди, малини, мъхести плодове (праскови, кайсии). Те се включват в менюто (и под формата на плодове) след навършване на 1-2 години. По-добре да не бързате, отколкото да предизвикате алергизиране, което по-късно ще попречи на детето да консумира тези плодове.